Kontakt:

Stowarzyszenie Pomost
ul. Kłuszyńska 20/26
60-136 Poznań
tel. 061 861 92 75

 

Tomasz Czabański

prezes

tel. 601 469 494

 

Maksymilian Frąckowiak

archeolog

tel. 667 609 494

 

Adam Białas

kierownik robót

tel. 603 609 494

 

Paweł Łagódka

przedstawiciel regionalny na Wielkopolskę Południową

tel. 695 938 931

 

Przemysław Pasternak

przedstawiciel regionalny na Wielkopolskę Wschodnią

tel. 663 717 571, 603 098 424

 

 

 

Archiwum walk o Poznań

Od wielu już lat niemal każdy z członków Stowarzyszenia POMOST gromadził wszelkie możliwe dostępne materiały związane historią walk o Poznań w styczniu i lutym 1945 roku. Nasze zbiory, często niezależne od siebie, rosły zgodnie z naszymi zainteresowaniami. Wszelkiego rodzaju archiwalia: od materiałów ikonograficznych po dokumenty a także spisane wspomnienia uczestników tych wydarzeń zalegały w naszych domach tak, że często przypadek sprawiał, że odkrywaliśmy je u siebie nawzajem.

Stan ów jednak nie mógł tak dalej trwać…

Od ponad roku zajmujemy się w naszym Stowarzyszeniu, tworzeniem jednego wspólnego i w miarę spójnego archiwum Walk o Poznań. Przede wszystkim trzeba było zebrać wszystkie materiały, jakimi dysponowaliśmy osobiście opisać je i umieścić w odpowiednim miejscu. Było to o tyle ułatwione, że większość z nich była zdigitalizowana. Fakt ów usprawnia znacznie, korzystanie ze zbiorów.

Nie oznacza to jednak, że, w naszym archiwum nie ma materiałów „namacalnych”, papierów, dokumentów czy tez zdjęć w oryginale. Faktem pozostaje jednak to, że staramy się wszystkie możliwe materiały sprowadzić do formy plikowej. Są to głównie zdjęcia okresu, zmagań o miasto Na chwilę obecną posiadamy blisko 600 takich zdjęć.

W naszych zbiorach osobną grupę stanowią materiały dotyczące historii okupowanego Poznania- od pierwszych dni po ostatnie. Staramy się, bowiem mimo wszystko nie ograniczać naszych zainteresowań, a tym samym zbiorów, wyłącznie do historii dwóch miesięcy z roku 1945. Materiały te, w głównej mierze zdjęcia, również stanowią sporą część materiałów archiwalnych „Pomostu”.

Sprawą najświeższą, rzec by można „z ostatniej chwili” jest fakt otrzymania od stowarzyszenia niemieckich weteranów Walk o Poznań (Hilfsgemeinschaft ehem. Posenkämpfer) zbioru dokumentów, które gromadzili przez blisko 40 lat swojej działalności.

Jest to o tyle cenny dar, że w znakomitej większości zbiory te nie były nigdy wcześniej znane polskim historykom.

Materiały te musimy dopiero przejrzeć, zaindeksować a także, co dość ważne wstępnie ocenić ich przydatność w badaniu historii walk o Poznań w styczniu i lutym 1945 roku. W związku z tym czeka nas żmudna, ale jednocześnie ogromnie ekscytująca praca. Prócz tego w miarę możliwości staramy się również kolekcjonować świadectwa i wspomnienia mieszkańców Poznania.

Osobnym działem archiwum jest materiał zdjęciowy pochodzący z prac poszukiwawczych prowadzonych przez członków Patrolu Archeologii Wojskowej naszego stowarzyszenia. Służy on jedynie na potrzeby wewnętrzne POMOSTu. W przyszłości planujemy udostępnienie naszych zbiorów dotyczących walk o Poznań wszystkim chętnym, którzy osobiście pragną zbadać ten wycinek historii dotyczący naszego miasta.

Wszyscy chętni do pomocy w uzupełnieniu zbiorów Archiwum Walk o Poznań proszeni są o kontakt pod numerem telefonu 694 874 184 lub e-mailem archiwum_pomost@tlen.pl
 

      

Powyższe fotografie przedstawiają kwaterę żołnierzy niemieckich na poznańskim Miłostowie.


 


 

Copyright: Stowarzyszenie Pomost, kopiowanie materiałów ze strony bez zgody autora zabronione

www.pomost.net.pl

projekt: fryga.com